pondelok 27. apríla 2015

Chutná kiwi žaburinka



Táto dortička ma veľmi milo prekvapila. Dala som si ako osobnú výzvu urobiť niečo z kiwi. Je to ovocie, ktoré sa mi VŽDY pokazí, kým sa ho odhodlám zjesť. Tak som to riskla a pripravila ho k návšteve kamarátov, ktorí neobľubujú čokoládové koláče. A vyhrala som! Určite ho vyskúšajte a zožnete chválu :D






okrúhla forma s priemerom 24cm:

korpus:
- 200g svetlých maslových sušienok
- 100g masla

smotanová krém:
- 400g mäkkého tvarohu (alebo 250g mascarpone a zvyšok tvaroh)
- 70g práškového cukru
- 2 sáčky vanilkového cukru
- 2 lyžice citrónovej šťavy
- 350ml smotany na šlahanie
- 6 plátkov žlatiny alebo sáčok želatínového stužovača za studena (ktorý ja mam radšej)
- 100ml vody

kiwi želé:
- 1kg kiwi
- 100g práškového cukru
- 6 plátkov žlatiny alebo sáčok želatínového stužovača za studena
- 100ml vody

Postup:
1. Sušienky rozdrtíme v robote, alebo vložíme do sáčku a valčekom podrtíme. Jemnú sypkú zmes prepracujeme s roztopeným maslom. Drobenku rozložíme na dno formy vystlanej papierom na pečenie namazaným maslom a upechujeme ju lyžicou. A uložíme do chladu.
2. Tvaroh a mascarpone vymiešame s práškovým a vanilkovým cukrom a citrónovou šťavou. Zvalášť vymiešame šlahačku zo smotany. Potom si zarobíme želatínový stužovač - rozmiešame ho v 100ml vody a primiešame 2 lyžice šlahačky a potom dokopy stužovač, šlahačku a tvarohovú zmes premiešame. Hladký vymiešaný krém nalejeme na sušienkový korpus a uhladíme. Potom do krému vtlačíme menšiu misku s priemerom asi 18cm obalenou potravinárskou fóliou. Krém takto vytlačíme, ale snažíme sa, aby sme sa miskou nedotkli korpusu. Všetko potom necháme v chlade stuhnúť. Aspoň 2 hodiny.



(v strede je prehĺbenina, ktorú moc nevidiet.. :/)

3. Pripravíme si kiwi želé.  Ošúpeme si kiwi a rozmixujeme ho a pyré krátko s cukrom povaríme a necháme vychladnúť. Ak chceme, dofarbíme si pyré potravinárskou zelenou farbou, ja som nedofarbovala.  Znovu si pripravíme želatínový stužovač rozmiešaním v 100ml vody, primiešame 2-3 lyžice pyré a potom celé spolu do hladky vymiešame. Zmes nalejeme na smotanový krém s miskovitou prehĺbeninou v strede, povrch uhladíme a vložíme do chladničky, najlepšie do druhého dňa. Ja som čas nemala, preto som ho ichla do mrazničky, kde spočíval na nejakom mrazenom hrášku, a preto ako vidíte, má povrch naklonený :)


4. Stuhnutý korpus obkrúžime príborovým nožíkom, aby sme ho uvoľnili a povrch tortičky podľa vkusu a času doszdobíme.






Focaccia - Výzva the Daring Bakers'

Focaccia. Super výzva tento mesiac, úžasná chuť. Zmizla v priebehu pár minút, keď sme sa do nej pustili štyria.  Focaccia je typ plochého talianskeho chleba, ktorý sa pečie v rúre. Termín focaccia je odvodený z latinského Pánis focacius, čo znamená, že chlieb sa pečie v popole. Focaccia môže byť ozdobená rozličnými pochutinkami od rozmarínu a morskej soli, cez rôzne druhy syrov, byliniek, zeleniny až po ovocie.
"Fugazza" je argentínska verzia talianskeho slova "focaccia" a svedčí o významnej talianskej populácie v tejto juhoamerickej krajine a vplyvu talianskej kuchyn v tejto oblasti. Podobne ako  talianska focaccia, je to zvyčajne pečená v liatinovej panvici a je hrubšia ako focaccia. Existuje aj verzia s názvom fugazzeta, čo je to isté, ale plnené mozzarellou.
Focaccia di Recco pochádza zo severného pobrežia Talianska zvanej Ligúria. Je z nekvaseného cesta a je plnená syrom Stracchino (Crescenzi), čo je veľmi mladý syr s jemnou kôtkou sotva opúzdrujúcou mazľavý syr.




Ingrediencie:
- 385g hladkej múky (ja som dala z toho asi 100g celozrnnej)
- 1 lyžička soli
- 1 lyžička cukru
- 1  lyžica (8g) sušených kvasníc - ja som dala asi pol kocky čerstvých
- 1 lyžička cesnakového prášku, alebo 1-2 veľké strúčiky čerstvého
- 1 lyžička sušeného oregana
- 1 lyžička sušeného tymianu
- 1/2 lyžičky sušenej bazalky
- 1 štipka mletého čierneho korenia
- 1 lyžica olivového oleja
- 300 ml mlieka
- 2 lyžice strúhaného parmezánu

- vykôstkované čierne a zelené olivy
- cherry rajčinky
- červená cibuľa
- čerstvé vetvičky rozmarínu

Postup:
1. Zmiešame vlažné mlieko, rozdrobené droždie a cukor a počkáme asi 10-15 minút, kym nám kvasnice nevykvasia.
2. Vo veľkej mise zmiešame múku, soľ, cesnak, oregano, tymián, bazalka, 1 lyžicu parmezánu a čierne korenie. Primiešame olej a nakoniec kvások.  Hnietime asi 10 minút.
3.  Naolejujeme misu, vložíme vymiešané cesto, potrieme olejom, prikryjeme utierkou a necháme na teplom mieste vykysnúť, kým sa objem zdvojnásobí, teda asi 1 hodinu. 
4. Rúru vyhrejeme na 230° C. Cesto položíme na vymastený plech, stlačíme ho asi na 15mm hrúbku a vystvarujeme do tvaru obdĺžnika. Ja som ho dala do okrúhlej porcelánovej formy. 


5. Jamky na focacci urobíme prstami a na povrch rozmiestime nami vybrané pochutinky. Pokvapkáme olivovým olejom a posypeme parmezánom, rozmarínom a soľou. 


6.  Necháme cesto odpočinúť asi 10-15 minút. Potom pečieme v predhriatej horúcej rúre na 230 ° C  15 minút, potom umiestnime pod gril, kým sa povrch nesfarbí dozlatista. Podávame najlepšie teplé. 




sobota 25. apríla 2015

Tarte Tatin - Výzva the Daring Bakers'

 Zas dáko meškám s marcovou výzvou, aj keď bola úžasná. Mali sme upiecť Tarte Tatin, francúzsky obrátený karamelovo-jablkový dezert pomenovaný podľa sestier Tatinových. Už som ho robila niekoľko krát, je veľmi dobrý, relatívne jednoduchý a zmizne v priebehu pár minút. Nikdy som ho ale nemala odvahu sem dať kvôli fotkám, ktoré nestáli moc za to...tak ako teraz :) Prvé razy som ho robila podľa receptu Pierra Hermého, tento recept je podľa bloggerky Korena in the Kitchen. Keď porovnám, Pierrovo cesto je určite lepšie, ale pracnejšie a určite ho neskôr pridám :)  Chuť Tarte Tatin je úžasná!

Ingrediencie:
cesto:

1 šálka (125 g) hladkej múky
2/3 šálky (140 g) chladného masla
¼ lyžičky soli
¼ šálky (60 ml) ľadovej vody

Postup:
1. V mise zmiešame múku a soľ. Maslo nakrájame na kúsky a pridáme do múky. Mixérom rozmiešame  maslo s múkou a soľou, kým zmes nie je pravideľne hrudková. Spravíme jamku v strede a nalejeme tam ľadovú vodu. Vidličkou cesto premiešame.
2. Cesto vyklopéme na pracovnú plochu.  Jemne prepracujeme cesto niekoľkokrát len ​​tak, aby držalo pohromade. Dávajme pozor, aby sme neprepracovali cesto: mali v ňom byť viditeľné kúsky masla a malo by stále vyzerať hrubo.
3. Pomúčime si pracovnú plochu a valček, a vyvaľkáme cesto do obdĺžnika asi 25 cm dlhý. Preložíme spodnú tretinu cesta až do stredu, a tiež hornú tretinu  smerom dole, ako by sme sa skladali list.  Tento balíček znovu vyválame na 25 cm obdĺžník. Zložíme znova a tento proces opakujeme celkom 5 krát.


4. Ak je vo vašej kuchyni moc teplo a cesto sa začne lepiť, dajte cesto vychladiť na 20-30minút medzi prekladaniame. Po piatom raze vyvaľkáme cesto do rovnomerného štvroca, zabalíme do plastu a dáme vychladiť aspoň na 1 hodinu. 


Tarte Tatine:
Ingrediencie: 

- 6 veľkých alebo 7-8 stredných jabĺk 
- šťava z polovice citróna
- 85 g masla
- 1-1 / 3 šálky (265 gm) kryštálového cukoru
-  štipka soli
- listkové cesto

Postup:

1. Olúpeme jablká a nakrájame ich na štvrtky, odstránime jedrá, tak že zarovnáme túto plochu, aby keď pravrátime koláč, pekně jablká sedeli. Jablká díme misy a primiešame citrónovú šťavu a 1/3 hrnčeka (65 g) cukru. To odčerpá trocha vlhkosti, aby karamel nebol vodnatý.
2. Predhrejeme rúru na 190 ° C / plyn značka 5, rozpustíme maslo v ohňuvzdornej panvici (ja ju zatiaľ nemám a preto sa morím premiestňovaním obsahu pancive do formy na tortu..) na miernom ohni (23 cm- 24 cm) a prisypeme zbytok cukru (200 g). Miešame metličkou, kým sa cukor neroztopí a stane sa z neho bledý jemný karamel. Cukor bud najprv tvoriť hrudky a bude suchý, ale vydržte, postupně sa roztopí. Ak sa vám začně oddeľovať maslo od karamelu, vydržte v šlahaní metličkou a miešajte, kým sa nespoja.  Odstavíme z ohňa.


3. Štavu, ktorú jablká pustili zlejeme, a ukladáme jablká na panvicu do karamelu okrúhlou stranou nadol. Najprv sa vám všetky vedľa seba nezmestia, ale dáme panvicu späť na oheň a ako sa budú variť, budú sa zmenšovať. Povaríme na miernom ohni 15 minút, aby boli mäkké, ale nestratili svoj tvar, rovnomerne ich rozostrieme, lyžicou ich popolivame karamelom. Odstavíme, a počkáme až sa z nich prestane pariť.


4. Vyberieme cesto z chladničk a vyvaľkáme na pomúčenej doske do kruhu s priemerom väčším než je naša panvica.  Vyvaľkané cesto položíme na karamlové jablká, pozasrkávame ho medzi stenu panvice a jablká s spravíme do neho niekoľko dierok, aby para mala kadiaľ odfukovať.  Dáme panvicu na plech, keby karamel začal z panvice kvapkať a umiestime do trúby vyhriatej na 190 ° C  Pečieme 30-35 minút, kým cesto nie je zlatohnedé, a na posledných 5-10 minút pečenia zvýšime teplotu na 200 ° C.


5. Vyberieme z rúry a počkáme, kým karamel neprestaňe bublať a preklopíme na servírovací tanier  (s priemerom o niečo väčším, než je panvica). Uchopíme panvicu, položíme naň servírovací tanier  a rýchlo preklopíme tak, aby tanier bol dole a Tatin na tanieri. Ak nám nejaké jablko odskočí, porovnáme ich :)