utorok 22. septembra 2015

Gaštanová torta



Po dlhej dobe prispievam... nejak  to s tými ambulanciami a nočnými a dennými a všetkým nedávam. Ale tak tak túto gaštanovú tortičku som si povedala, že sa musím hecnúť a nejak to naďatlovať medzi pacientkami do počítača :D Pretože túto tortu je chyba nevyskúšať. Urobila som ju otcovi k narodeninám a po minuloročnom veldiele, ktoré mi trvalo snaď 7 hodín som zvolila jednoduchšiu úpravu.


pozn.parížsky krém pripravovať deň predom
okrúhla forma, 26cm

Ingrediencie
- 6-7 žĺtkov + 6-7 bielkov so štipkou soli - izbovej teploty
- 7 lyžíc práškového cukru
- 140g mletých vlašských orechov
- 1 kopcovitá lyžica polohrubej múky
- trošku prášku do pečiva
- smotana na šlahanie cca 500ml + 350ml
- stužovač do šlahačky
- 250-500g gaštanového pyré (ja som dala 250g, ale znieslo by to aj 500g)
- 200g horkej čokolády
- marcipán + ružové potravinárske farbivo
- asi 7-8 balíkov Kitkat
- stužka na omotanie torty

Postup:
1. Vopred si pripravíme parížsku šlahačku. Do hrnca dáme 350ml smotany na šlahanie, privedieme ju skoro až po bod varu a vypneme. Nalámeme do nej hneď čokoládu a miešame do hladka. Necháme zmes vychladnúť a stuhnúť, minimálne pár hodín, najlepšie cez noc. 
2. Predhrejeme si trúbu na 160°C. 8 žĺtkov a práškový cukor vymiešame do hustej nadýchanej svetložltej peny. V druhej mise si pripravíme tuhý sneh z bielkov a štipky soli. Primiešame asi 3 lyžice snehu do žĺtkovej zmesy. Potom pridáme do misy múku s kypriacim práškom a pomocou veľkej lyžice ju zľahka prevrstvíme zmesou.  Zľahka primiešame po lyžiciach sneh na striedačku s mletými orechami, podoberaním, tak aby vznikla ľahká, rovnorodá zmes. Pečieme vo vyhriatej rúre asi hodinku.



3. Po upečení korpus obkrúžime príborovým nožíkom, aby sa nám oddelil od formy a počkáme, kým vychladne. Potom ho prerežeme na dve polovice.


4. Vyšlaháme šlahačku (mala by byť studená, z chladničky, aby sa nám nezrazila) so stužovačom do tuha, pozor aby sme neprešlahali. Do šlahačky nastrúhame gaštanové pyré a vačšinu tejto luxusnej šlahačky namažeme na spodný korpus. Prikryjeme ho vrchným korpusom a celú tortu potrieme zbytkom a dáme na chvíľu do chladničky.
5. Boky torty natrieme tenkou vrstvou parížskeho krému. Rozlámeme Kitkaty na dvojnôžky a poukladáme ich okolo torty ak, aby nám vytvorili "súdok" a previažeme ich v strede po obvode stužkou. Nalejeme parízsky krém na povrch.


6. A pustíme sa do modelovania prasiatok. Poukladáme ich na čokoládové bahno a vytvoríme zopár vlniek.




7. Zapichneme sviečku a môže sa oslavovať!



sobota 27. júna 2015

Rozlúčková torta pre dôchodcu Aleša - torta pre trempa

 


Jediný mužký článok našeho ženského kolektívu odchádza do dôchodku a treba to náležite osláviť. Oslavy som sa samozrejme nezúčastnila, keďže som bola na púti na D1 smer Bratislava... Ale tortičku som stihla. Postupne som ju robila asi 4 dni a s kolegyňou sme ju, myslím, že celkom úspešne skompletizovali. Aleš bol dojatý a ani ju na oslave nenačal, ale vzal ju ukázať do osady Údolí Návratu, kde má chatku a kopu kamarátskych osadníkov. Vnútro je Esterházyho torta. Poťah torty, aj figúrka a ostatné ozdoby sú z kupovaného fondánu s čerešňovou príchuťou. 





Najväčšia makačka bola asi stromček...a preto ostal chudák sám. Tiež som ho vyrábala počas služby a nejak som viac času nemala... Zafarbíte fondán na zeleno, vytvoríte stredový kužel. Potom tvoríte guličky vždy jednu väčšiu a dve menšie, vytvoríme z nich kvapôčky a tie na jednom konci spojíme a prilepíme jedlým lepidlom na stromček. Po obovde mi vyšlo sedem. V každej následejúcej rade sú guličky o niečo menšie. Najlepšie to vystihne video podľa Zoe, podľa ktorého som to robia.

 Hlavičku s telom má Aleš spojenú špáratkom, ostatné jedlým lepidlom. Na rozlúčke dostal krásny kožený kobúk, kvalitný zálesácky nôž a kárované filcové "dôchodky", ktoré u mňa až tak kárované neboli, ale myslím, že stačilo.
 Hotovú tortu sme pomazali krémom, ktorý zostal z medzivrstiev a potiahli zeleným fondánom. Položili sme ho na podnos, ktorý je tiež potiahnutý zeleným fondánom. Po obvode sú kopce vykrojené z hnedého fondánu a stromčeky z vianočného setu formičiek.
 Potom sme posadili Aleša so stromčekom na svoje miesto a z modrého fondánu zmiešaného s bielym sme vyrobili vodu. ďalej sú tam kamienky okolo vody a cesta vytvorená potlačou, ktorá sa dá kúpiť v cukrársky pomôckach.


 Tu už máme pridané trsy trávy, ktoré sme spravili zo zeleného fondánu pretlačeného cez lis na cesnak, ohnisko a návestidlo ukazujúce Alešovi správnu cestu do osady. Pod hnedým fondánom sa skrývajú špajdle.  Za trsom trávy vedľa aleša je kôš s flaškou whisky.

Dobrou chuť, pane doktore!








Chutný čerešňový mrežovník s pudingom

 
 Už som zase dlho žiaden neuverejňovala, ale ťažko sa žije ľahko...a tak zase služím a medzi pacientkami aspoň pár chutných receptíkov snáď stihnem pridať. Hneď skraja, čo takto napríklad čerešňový mrežovník? Je sezóna čerešní, tak čo s nimi? Recept je z posledného dobrého jedla a potvrdzujem, že je dobrý :)





 Ingrediencie:

cesto:
- 300g hladkej múky + na pomúčenie dosky
- 100g práškového cukru
- 80g zmäknutého masla
- 1 vajce
- 2 lyžičky kypriaceho prášku
- 2-4 lyžice mlieka
- tuk na vymastenie formy

plnka:
- 400ml mlieka
- 2 žĺtky
- 1 balíček zlatého klasu
- 50g masla
- 300g mäkkého tvarohu
- 2 bielky
- 2 balíčky vanilkového cukru
- 100g krupicového cukru
- 100g práškového cukru
- 3 lyžice maizeny
- 450g vykôstkovaných čerešní

Postup:
1. cesto: Múku preosejeme s práškovým cukrom a kypriacim práškom. Pridáme vajce, maslo, mlieko a spracujeme na hladké cesto, ktoré dáme na 30 minút do chladničky.
2. Rúru vyhrejeme na 180°C, formu vymastíme a vysypeme múkou, alebo vyložíme papierom na pečenie. Asi 2/3 vychladeného cesta vyvaľkáme na pomúčenej doske do tvaru a veľkosti formy  tak, aby sme vyplnili dno aj boky formy.
3.plnka: Z mlieka, žĺtkov a Zlatého klasu uvaríme puding, ktorý necháme vychladnúť. Tvaroh vymiešame s vanilkovým a práškovým cukrom a maslom. Z bielkov a krupicového cukru ušlaháme tuhý sneh. Do vychladnutého pudingu pridáme vymiešaný tvaroh, sneh z bielkov, maizenu a spolu premiešame. Pudingovú plnku rovnomerne rozotrieme na cesto a posypeme vykôstkovanými a odčervíkovanými čerešňami.Trošku ich zatlačíme do plnky, čo som ja nespravila a samé mi neklesli.


 4. Zvyšnú časť cesta rozvalkáme, pokrájame na pásiky, ktoré v tvare mriežky naukladáme na povrch plnky  a okraje priltačíme. 


5.Koláč pečieme vo vyhriatej rúre asi 25 minút do zlatista. Výchladnutý pokrájame, môžeme posypať práškovým cukrom a spapinkáme.


streda 27. mája 2015

Klasické Lemingtonky - Výzva the Daring Bakers'




Tohto mesačná výzva je od Marcelliny z blogu Marcellina in Cucina. Vyzvala nás upiecť Lamingtonky, austálsky dezert, pomenovaný podľa Lorda Lamingtna, ktorý dezert miloval. Tento dezert pozná ešte v lepšej verzii svokrina suseda a uverejnila som ho v novembri minulého roku. Macellinin recept má zas výhodu, že je bezlepkový. Ak ste ho ešte neskúšali, treba sa pustiť do toho!




Ingrediencie - cesto :
5 veľkých vajec izbovej teploty
1 šálka (225 g) kryštálového cukru
štipka soli
1 čajová lyžička  vanilkového extraktu
1 ¼ šálky  (200 g) kukuričného škrobu
1 ½ čajovej lyžičky (8 g) prášku do pečiva
1 polievková lyžica (15 g) roztopeného a vychladnutého masla

poleva:
3 ¼ šálky (400 g) práškového cukru
1/3 šálky (40 g) holandského kakaa
1 polievková lyžica roztopeného a vychladnutého masla
½ půl až ¾ šálky (120 ml až 180 ml) mlieka
2¾ šálku (250 g) nesladeného sušeného mletého kokosu

Postup:
1. Predhrejeme rúru na 180 ° C, plynová značka 4. Pripravíme si 4 ½ cm hlboký, 23 cm x 33 cm veľý pekáč s papierom na pečenie.
2. Vyšlaháme  vajcia, cukor a soľ na vysokých otáčkach, šlaháme asi 15 minút. Pridáme vanilku a šlaháme ďalších 5 minút.
3. Zmiešame kukuričnú múku s práškom do pečiva a preosejeme ich minimálne 3x.
4. Potom preosejeme múku s práškom do pečiva na vaječnú zmes a  metličkou ju len zľahka zamiešame, aby cesto zostalo nadýchané.  Ak chcete pridať maslo, pridajte teraz, ale tiež premešať len zľahka.


5. Nalejeme cesto na pekáč a rovnomerne uhladíme. Pečieme v predhriatej rúre 22 až 25 minút. Určite trúbu skor neotvárajte.  Po dopečení vyberte cesto z pekáču a vyložte na mriežku vychladnúť.
6. Preosejeme  práškový cukor a kakao do žiaruvzdorného misy. Vmiešajte maslo a ½ šálky mlieka. Postavíme misku  do hrnca s vriacou vodou, ale aby sa miska vody nedotýkala. Miešame, kým poleva je hladká, v prípade potreby pridávame po troškách mlieko.
7. Zostavovanie Lamingtoniek:
Nakrájame piškótový korpus na 24 obdĺžnikov- 6 naprieč a 4 dole, event.orežeme boky, korpusu, aby obdĺžničky boli pravideľné.


Polevu máme stále v miske položenú na hrnci s teplou vodou, udržujeme je teplú. Do plytkého taniera nasypeme kokos. Ponárame každý kus do čokoládovej polevy, prebytočnú polevu necháme odkvapkať, potom obalíme v kokose, položíme koláče na mriežku na necháme odstáť asi  2 hodiny.


nedeľa 10. mája 2015

Bryndzové pirohy


Keď začína letná bryndza, patrilo by sa pridať pár bryndzových receptov. Bryndzové pirohy spolu s haluškami a šmirkasom u nás patria k obľúbeným jedlám a je dobré si raz za čas pochutnať na slovenskej klasike. Ak zháňate recept, myslím, že s týmto budete spokojní. A ak ich budete vyrábať vo dvoch, ako ja s manželom, pôjde to rýchlo a od ruky :)


porcia je asi pre 4 jedákov, alebo 5-6 nenáročných

Ingrediencie:

- 600g bryndze - 350g do plnky a 250g na povrch
- kyslá smotana alebo zakysanka 
- cca 400g polohrubej múky - ale skôr toľko, koľko cesto poberie...
- 7 stredných až väčších zemiakov (4 do cesta a 3 do plnky)
- 1 vajce
- maslo
- soľ
- kôpor
- slanina

Postup: 

1. Uvaríme si zemiaky, ktoré necháme vyhladnúť. 4 zemiaky rozpučíme, pridáme vajce, soľ a časť múky a dosypávame múky tak, aby sme vytvorili pružné cesto, ktoré sa netrhá. 
2. Zvyšné 3 zemiaky rozpučíme tiež, pridáme asi 350g bryndze, môžeme trochu masla a soli podľa chuti, podľa chuti taktiež event.kôpor.


3. Cesto vyvaľkáme a vykrajujeme (napr.šálkou) koliečka, na ktoré dáme asi za lyžičku plnky.




4. Koliečko preložíme na pol a okraje potlačíme vidličkou, aby nám plnka pri varení nevytiekla.


5. Nachýstáme si "polevu" z bryndze, kôpru a trochy smotany, alebo zakysanky, tak ako má každý rád.
6. A nakrájame slaninu, ktorú na panvici uškvaríme.
 7.  Podľa veliskoti hrnca, vhodíme do vriacej a osolenej vody vždy zopár (cca 8-10 pirohov) a počkáme až nám vyplávu na povrch, a vtedy sú hotové.



 7. Vynberieme uvarené pirohy, dáme do pripravenej misy, potrieme časťou branzovej zmesy a polejeme asi 2 lyžicami roztopeného tuku z vyškvarenej slaniny. to aby sa nám pirohy nezlepili. Možeme na každú vrstvu dať časť slaninky, alebo s tým počkáme nakoniec a všetku dáme navrch.



8. Takto tvoríme vrstvy, až sa nám pirohy minú, nalejeme si pohár kyslého mlieka a pustíme sa do toho!



pondelok 27. apríla 2015

Chutná kiwi žaburinka



Táto dortička ma veľmi milo prekvapila. Dala som si ako osobnú výzvu urobiť niečo z kiwi. Je to ovocie, ktoré sa mi VŽDY pokazí, kým sa ho odhodlám zjesť. Tak som to riskla a pripravila ho k návšteve kamarátov, ktorí neobľubujú čokoládové koláče. A vyhrala som! Určite ho vyskúšajte a zožnete chválu :D






okrúhla forma s priemerom 24cm:

korpus:
- 200g svetlých maslových sušienok
- 100g masla

smotanová krém:
- 400g mäkkého tvarohu (alebo 250g mascarpone a zvyšok tvaroh)
- 70g práškového cukru
- 2 sáčky vanilkového cukru
- 2 lyžice citrónovej šťavy
- 350ml smotany na šlahanie
- 6 plátkov žlatiny alebo sáčok želatínového stužovača za studena (ktorý ja mam radšej)
- 100ml vody

kiwi želé:
- 1kg kiwi
- 100g práškového cukru
- 6 plátkov žlatiny alebo sáčok želatínového stužovača za studena
- 100ml vody

Postup:
1. Sušienky rozdrtíme v robote, alebo vložíme do sáčku a valčekom podrtíme. Jemnú sypkú zmes prepracujeme s roztopeným maslom. Drobenku rozložíme na dno formy vystlanej papierom na pečenie namazaným maslom a upechujeme ju lyžicou. A uložíme do chladu.
2. Tvaroh a mascarpone vymiešame s práškovým a vanilkovým cukrom a citrónovou šťavou. Zvalášť vymiešame šlahačku zo smotany. Potom si zarobíme želatínový stužovač - rozmiešame ho v 100ml vody a primiešame 2 lyžice šlahačky a potom dokopy stužovač, šlahačku a tvarohovú zmes premiešame. Hladký vymiešaný krém nalejeme na sušienkový korpus a uhladíme. Potom do krému vtlačíme menšiu misku s priemerom asi 18cm obalenou potravinárskou fóliou. Krém takto vytlačíme, ale snažíme sa, aby sme sa miskou nedotkli korpusu. Všetko potom necháme v chlade stuhnúť. Aspoň 2 hodiny.



(v strede je prehĺbenina, ktorú moc nevidiet.. :/)

3. Pripravíme si kiwi želé.  Ošúpeme si kiwi a rozmixujeme ho a pyré krátko s cukrom povaríme a necháme vychladnúť. Ak chceme, dofarbíme si pyré potravinárskou zelenou farbou, ja som nedofarbovala.  Znovu si pripravíme želatínový stužovač rozmiešaním v 100ml vody, primiešame 2-3 lyžice pyré a potom celé spolu do hladky vymiešame. Zmes nalejeme na smotanový krém s miskovitou prehĺbeninou v strede, povrch uhladíme a vložíme do chladničky, najlepšie do druhého dňa. Ja som čas nemala, preto som ho ichla do mrazničky, kde spočíval na nejakom mrazenom hrášku, a preto ako vidíte, má povrch naklonený :)


4. Stuhnutý korpus obkrúžime príborovým nožíkom, aby sme ho uvoľnili a povrch tortičky podľa vkusu a času doszdobíme.






Focaccia - Výzva the Daring Bakers'

Focaccia. Super výzva tento mesiac, úžasná chuť. Zmizla v priebehu pár minút, keď sme sa do nej pustili štyria.  Focaccia je typ plochého talianskeho chleba, ktorý sa pečie v rúre. Termín focaccia je odvodený z latinského Pánis focacius, čo znamená, že chlieb sa pečie v popole. Focaccia môže byť ozdobená rozličnými pochutinkami od rozmarínu a morskej soli, cez rôzne druhy syrov, byliniek, zeleniny až po ovocie.
"Fugazza" je argentínska verzia talianskeho slova "focaccia" a svedčí o významnej talianskej populácie v tejto juhoamerickej krajine a vplyvu talianskej kuchyn v tejto oblasti. Podobne ako  talianska focaccia, je to zvyčajne pečená v liatinovej panvici a je hrubšia ako focaccia. Existuje aj verzia s názvom fugazzeta, čo je to isté, ale plnené mozzarellou.
Focaccia di Recco pochádza zo severného pobrežia Talianska zvanej Ligúria. Je z nekvaseného cesta a je plnená syrom Stracchino (Crescenzi), čo je veľmi mladý syr s jemnou kôtkou sotva opúzdrujúcou mazľavý syr.




Ingrediencie:
- 385g hladkej múky (ja som dala z toho asi 100g celozrnnej)
- 1 lyžička soli
- 1 lyžička cukru
- 1  lyžica (8g) sušených kvasníc - ja som dala asi pol kocky čerstvých
- 1 lyžička cesnakového prášku, alebo 1-2 veľké strúčiky čerstvého
- 1 lyžička sušeného oregana
- 1 lyžička sušeného tymianu
- 1/2 lyžičky sušenej bazalky
- 1 štipka mletého čierneho korenia
- 1 lyžica olivového oleja
- 300 ml mlieka
- 2 lyžice strúhaného parmezánu

- vykôstkované čierne a zelené olivy
- cherry rajčinky
- červená cibuľa
- čerstvé vetvičky rozmarínu

Postup:
1. Zmiešame vlažné mlieko, rozdrobené droždie a cukor a počkáme asi 10-15 minút, kym nám kvasnice nevykvasia.
2. Vo veľkej mise zmiešame múku, soľ, cesnak, oregano, tymián, bazalka, 1 lyžicu parmezánu a čierne korenie. Primiešame olej a nakoniec kvások.  Hnietime asi 10 minút.
3.  Naolejujeme misu, vložíme vymiešané cesto, potrieme olejom, prikryjeme utierkou a necháme na teplom mieste vykysnúť, kým sa objem zdvojnásobí, teda asi 1 hodinu. 
4. Rúru vyhrejeme na 230° C. Cesto položíme na vymastený plech, stlačíme ho asi na 15mm hrúbku a vystvarujeme do tvaru obdĺžnika. Ja som ho dala do okrúhlej porcelánovej formy. 


5. Jamky na focacci urobíme prstami a na povrch rozmiestime nami vybrané pochutinky. Pokvapkáme olivovým olejom a posypeme parmezánom, rozmarínom a soľou. 


6.  Necháme cesto odpočinúť asi 10-15 minút. Potom pečieme v predhriatej horúcej rúre na 230 ° C  15 minút, potom umiestnime pod gril, kým sa povrch nesfarbí dozlatista. Podávame najlepšie teplé. 




sobota 25. apríla 2015

Tarte Tatin - Výzva the Daring Bakers'

 Zas dáko meškám s marcovou výzvou, aj keď bola úžasná. Mali sme upiecť Tarte Tatin, francúzsky obrátený karamelovo-jablkový dezert pomenovaný podľa sestier Tatinových. Už som ho robila niekoľko krát, je veľmi dobrý, relatívne jednoduchý a zmizne v priebehu pár minút. Nikdy som ho ale nemala odvahu sem dať kvôli fotkám, ktoré nestáli moc za to...tak ako teraz :) Prvé razy som ho robila podľa receptu Pierra Hermého, tento recept je podľa bloggerky Korena in the Kitchen. Keď porovnám, Pierrovo cesto je určite lepšie, ale pracnejšie a určite ho neskôr pridám :)  Chuť Tarte Tatin je úžasná!

Ingrediencie:
cesto:

1 šálka (125 g) hladkej múky
2/3 šálky (140 g) chladného masla
¼ lyžičky soli
¼ šálky (60 ml) ľadovej vody

Postup:
1. V mise zmiešame múku a soľ. Maslo nakrájame na kúsky a pridáme do múky. Mixérom rozmiešame  maslo s múkou a soľou, kým zmes nie je pravideľne hrudková. Spravíme jamku v strede a nalejeme tam ľadovú vodu. Vidličkou cesto premiešame.
2. Cesto vyklopéme na pracovnú plochu.  Jemne prepracujeme cesto niekoľkokrát len ​​tak, aby držalo pohromade. Dávajme pozor, aby sme neprepracovali cesto: mali v ňom byť viditeľné kúsky masla a malo by stále vyzerať hrubo.
3. Pomúčime si pracovnú plochu a valček, a vyvaľkáme cesto do obdĺžnika asi 25 cm dlhý. Preložíme spodnú tretinu cesta až do stredu, a tiež hornú tretinu  smerom dole, ako by sme sa skladali list.  Tento balíček znovu vyválame na 25 cm obdĺžník. Zložíme znova a tento proces opakujeme celkom 5 krát.


4. Ak je vo vašej kuchyni moc teplo a cesto sa začne lepiť, dajte cesto vychladiť na 20-30minút medzi prekladaniame. Po piatom raze vyvaľkáme cesto do rovnomerného štvroca, zabalíme do plastu a dáme vychladiť aspoň na 1 hodinu. 


Tarte Tatine:
Ingrediencie: 

- 6 veľkých alebo 7-8 stredných jabĺk 
- šťava z polovice citróna
- 85 g masla
- 1-1 / 3 šálky (265 gm) kryštálového cukoru
-  štipka soli
- listkové cesto

Postup:

1. Olúpeme jablká a nakrájame ich na štvrtky, odstránime jedrá, tak že zarovnáme túto plochu, aby keď pravrátime koláč, pekně jablká sedeli. Jablká díme misy a primiešame citrónovú šťavu a 1/3 hrnčeka (65 g) cukru. To odčerpá trocha vlhkosti, aby karamel nebol vodnatý.
2. Predhrejeme rúru na 190 ° C / plyn značka 5, rozpustíme maslo v ohňuvzdornej panvici (ja ju zatiaľ nemám a preto sa morím premiestňovaním obsahu pancive do formy na tortu..) na miernom ohni (23 cm- 24 cm) a prisypeme zbytok cukru (200 g). Miešame metličkou, kým sa cukor neroztopí a stane sa z neho bledý jemný karamel. Cukor bud najprv tvoriť hrudky a bude suchý, ale vydržte, postupně sa roztopí. Ak sa vám začně oddeľovať maslo od karamelu, vydržte v šlahaní metličkou a miešajte, kým sa nespoja.  Odstavíme z ohňa.


3. Štavu, ktorú jablká pustili zlejeme, a ukladáme jablká na panvicu do karamelu okrúhlou stranou nadol. Najprv sa vám všetky vedľa seba nezmestia, ale dáme panvicu späť na oheň a ako sa budú variť, budú sa zmenšovať. Povaríme na miernom ohni 15 minút, aby boli mäkké, ale nestratili svoj tvar, rovnomerne ich rozostrieme, lyžicou ich popolivame karamelom. Odstavíme, a počkáme až sa z nich prestane pariť.


4. Vyberieme cesto z chladničk a vyvaľkáme na pomúčenej doske do kruhu s priemerom väčším než je naša panvica.  Vyvaľkané cesto položíme na karamlové jablká, pozasrkávame ho medzi stenu panvice a jablká s spravíme do neho niekoľko dierok, aby para mala kadiaľ odfukovať.  Dáme panvicu na plech, keby karamel začal z panvice kvapkať a umiestime do trúby vyhriatej na 190 ° C  Pečieme 30-35 minút, kým cesto nie je zlatohnedé, a na posledných 5-10 minút pečenia zvýšime teplotu na 200 ° C.


5. Vyberieme z rúry a počkáme, kým karamel neprestaňe bublať a preklopíme na servírovací tanier  (s priemerom o niečo väčším, než je panvica). Uchopíme panvicu, položíme naň servírovací tanier  a rýchlo preklopíme tak, aby tanier bol dole a Tatin na tanieri. Ak nám nejaké jablko odskočí, porovnáme ich :)