utorok 28. októbra 2014

Dobošova torta

Babka mala narodeniny a ja som sa nevedela rozhodnúť, čo jej upiecť. Klasika. Najprv že sacherku, ale potom, že nie, lebo však tam nie je žiaden krém, a tak to nie je dosť luxusné na babkine narodky. Potom ma napadla princeznina torta, ale to som už robila a mala som ašpiráciu na niečo nové. Tak som oscilovala medzi doboškou a schwarzwaldskou tortou.... A keďže som výnimočne nemala vo štvrtok nočnú a muž bol na koncerte, mala som kráľovstvo kuchynského kútu celé pre seba a stvorila som nakoniec oboje. 

Dobošova torta je piškótový koláč, vrstvený čokoládovo-maslovým krémom a pokrytý karamelom. Pôvodne mal 5 vrstiev  a vymyslel a predstavil ho v roku 1885 maďarský cukrár József C.Dobos, ktorý chcel vytvoriť zákusok s dlhšou trvácnosťou v časoch, keď mali obmedzené možnosti chladenia potravín.  Bol jednoduchý a zároveň elegantný a tajomstvom bolo použite maslového krému, ktorý v tej dobe nebol moc rozšírený. Zvyčajne sa plnili zákusky pudingovám krémom alebo šlahačkou. Medzi prvými, ktorý dobošovu tortu ochutnali bol Franz Josef I a Sisi.

robila som ju mini, 17cm v priemere

Ingrediencie:
cesto: (vyšlo mi 13 korpusov, na jeden som dala asi 3 lyžice cesta)
7 vajec
150g polohrubej múky
225g kryštálového cukru

krém (receptov na krém je kopa, ja som sa bála toho zo surových vajec a vybrala som si tento):
250ml smotany na šľahanie
3 žĺtka
20g polohrubej múky
vanilka
150g masla
150g práškového cukru
100g čokolády roztopenej vo vodnom kúpeli

karamelový topping:
160g cukru

Postup: 1. Cesto:  20 minút pred samotným pečením dáme vyhriať trúbu na 250C.
2. Zo 4 bielkov vyšlaháme tuhý sneh a zatiaľ ho dáme bokom. Ostatné 3 vajcia a 4 zvyšné žĺtka vymiešame s cukrom do nadýchanej žltej peny.

Do peny jemne primiešame preosiatu múku a nakoniec sneh, tzv.podberaním, tiež jemne, aby nám cesto nekleslo.

3. Cesto rovnomerne rozotrieme na omastený a vysypaný plech (ja som len vymazávala dno z tortovej formy a striedala som to kružnicou nakreslenou na pečiacom papiery). 3 lyžice cesta na jeden plát.

4. Dáme piecť do vyhratej rúry a jeden korpus pečieme tak 3-4 minúty. Nespustíme z nich oko, aby sa nám nepripálili. Upečený korpus vytiahneme a z teplécho plechu ho dáme dole, ide to celkom ľahko. Neukladajte teplé korpusy na seba, zlepia sa. Viem o čom hovorím :/:

5. Krém: smotanu, žĺtka a vanilu dobre ušlaháme v ohňuvzdornej miske. Tú potom dáme na kastrólik s vriacou vodou a šlaháme metlou, až nám krém zhustne (môj dedko napríklad ale robí základ len zo škrobu v pomere 1 kopcovitá lyžica škrobu na 100ml vody). Necháme vychladnúť. V miske vymiešame maslo s cukrom, pridáme taktiež vo vodnom kúpeli rozpustenú, ale vychladnutú čokoládu a studený krém zo žĺtkov. Môže sa stať, že nám krém bude "chrúmať", lebo sa cukor dobre nerozpustil... Vtedy si pripravíme hustú škrobovú kašu práve z lyžice škrobu a 100ml vody, necháme prevrieť a mierne vychladnuté, ale stále teplé zašlaháme do krému a vyrieši to náš problém.



















6. Jeden korpus, ten najkrajší, dáme bokom. Potom vrstvíme ostatné korpusy čokoládovo-maslovým krémom. Na 10 minút korpusy zaťažíme, dala som drevenú dosku a 1kg cukru. Nakoniec zvyškom potrieme vrch a boky torty a po obvode vrchného korpusu urobíme do kruhu kviezdičky z krému (ja som urobila 12). Dáme do chaldničky.


7. karamelový topping: prichystáme si plech vystlatý papierom na pečenie, ktorý potrieme maslom a položíme na neho odložený korpus. V rajničke rozpustíme za občasného miešania kryštálový cukor, až nám vznikne svetlý karamel. Nenecháme ho moc zhnednúť, pokazilo by to dojem. Horúci karamel rýchlo nalejeme na korpus, zbytok karamelu o kúsok vedľa.  Hneď, ešte za horúca korpus nakrájame na 12 klínkov. Robíme to omasteným,  event. nad ohňom nahriatym dlhým ostrým nožom. Môj nôž nebol pôvodne ani dlhý, ani ostrý, takže , kým do našla u mamy taký nôž, karamel mi stvrdol viac než mal a trochu popraskal. Zvyšný karamel dáme do mixéra a rozomelieme na karamelový prach.

8. Karamelovým prachom pomocou cukrárskej lopatky (ak nemáme, použijeme napr.tvrdý papier), ozdobíme okraje torty. Môžeme na to použiť aj mleté orechy, oriešky, mandle či gaštany.
9. Karamelové klínky poukladáme do kruhu našikmo na vrch torty, tak že sa opierajú o hviezdičky z krému.
10. Necháme cez noc odstáť v chaldničke a po servírovaní ďalší deň zožneme nevídaný úspech.


Sacherova torta - Výzva the Daring Bakers'


Prvý krát sacherku pripravil len 16 ročný Franz Sacher v roku 1832, keď sa Metternich pripravoval na návštevu dôležitého hosťa a jeho hlavný cukrár ochorel. Bola na tú dobu veľmi čokoládová (resp.on použil kakako) a revolučné bolo tiež použitie  marhuľového džemu. On získal slávu a bohatstvo, a Sacherova torta sa stala symbolom Viedne. Bolo to samozrejme predtým nez Dobos spravil dobošku :)

Ja osobne si sacherku si v cukrárni nikdy nedávam, lebo mi príde moc suchá. Ale som rada, že ju Korena z blogu Korena in the Kitchen dala, ako výzvu na mesiac október. Je to klasika a patrí sa ju vyskúšať. Musím povedať, že recept príjemne prekvapil a výsledok pozdvihol moj názor na na tento zákusok.  Bola príjemne vláčna a určite poteší ku kávičke aj k čajíku. Je pomerne jednoduchá a rýchla, iba tá poleva mi trošku nevyšla a popraskala do ďalšieho dňa, pretože som  ju moc nariedila vodou. Nabudúce.  

okrúhla forma 23cm. 

Ingrediencie:
cesto: 
125 g kvalitnej horkej čokolády, nalámanej na kúsky
125 g maslo, zmäknutého
125 g práškového cukru
6 veľkých vajec, izbovej teploty, oddelené bielka od žĺtkov
1 čajová lyžička vanilkového extraktu
100 g kryštálového cukru
125 g hladkej múky
štipka soli

marhuľová poleva:
- 300 ml alebo 400 g marhuľového džemu
- 2 polievkové lyžice (30 ml) rumu/vody 
čokoládová poleva:
- 200 g kryštálového cukru
- 120 ml vody
- 115 g)kvalitnej horkej čokolády, nalámanej
240 ml vychladenej smotany na šlahanie


Postup:

1. Predhrejte rúru na 190 ° C / plyn značka z 5 a piecť budeme na priečinku uprostred rúry. Vamžeme a vysypeme múkou okrúhlu formu (23 cm), dno ešte vyložte papierom na pečenie a znovu vymažte.
2. Nalámanú čokoládu necháme roztopiť v ohňuvzdornej mise umiestnenej nad hrncom s jemne prebublávajácou vodou (uistíme sa, že misa sa nedotýka vriacej vody), alebo ju roztopíme v mikrovlnke. Necháme vychladnúť, často ju premiešavame.

3. Vložíme maslo do misy a vymiešame na strednej rýchlosti, kým konzistencia nie je krémová. Pridáme práškový cukor a miešame na nízkej rýchlosti, postupne zvýšime na strednú a vymiešame do svetlokrémova.

4. Postupne pridávame žĺtky, jeden po druhom.


5. Pridáme vychladnutú čokoládu a vanilkový extrakt a vymiešavame do krémova.

6. V čistej mise vyšlaháme do peny na vysokej rýchlosti vaječné bielky s jednou lyžicou kryštálového cukru. Postupne zašlahávame zvyšok cukru, kým sneh netvorí lesklé špičky - mali by držať ​​tvar, môžu sa jemne prehýbať.

7. Poriadne primešame asi 1/3 snehu do čokoládovej zmesi , potom zvyšný sneh už jemne vmiešavame  špachtľou, kým sa nám nevytvorí jednoliate cesto a ostane viditeľných len pár pramienkov vaječného bielka.  Miešame opatrne, aby nám bielka nesplasli.
8. Polovicu múky so soľou preosejeme do čokoládovej zmesi a dobre premiešame, potom preosejeme zvyšnú polku premiešavame, kým sa ingrediencie úplne spoja.




9. Cesto rovnomerne nalejeme do pripravenej formy.

10. Pečieme 35 až 45 minúta, alebo kým špáradlo  po vpichnutí do cesta ostane čisté.  Koláč sa pri pešení popraská, ale to nevadí.

11. Upečený korpus necháme 10 minút odstáť, potom ho obkrúžime nožom, aby sa uvoľnil z bokov formy, vyberieme ho z formy a dáme vychladnúť na mriežku.
12. Kým chladne korpus, pripravíme si marhuľovú polevu. Povaríme lekvár a rum v rajničke, kým zmes nestuhne - asi 2-3minúty. Prepasírujeme cez sítko, aby sme dostali hladkú polevu. Natierame ju ešte teplú.
13. Korpus obrátime hore nohami, aby ploché dno bolo navrchu a rozkrojíme ho na dve rovnaké polovice.
14. Spodnú polovicu natrieme asi polkou marhuľovej polevy, necháme vsiaknuť. Priklopíme druhou polovicou korpusu a potrieme vrch aj boky zvyškom polevy.

15. Urobíme čokoládovú polevu. Cukor a vodu v rajničke privediemeza občasného miešania do varu.
Ak máte teplomer, pripojte ho a za stáleho miešania varíme kým zmes nedosiahne asi 112 ° C - asi 5 minút. Ak nemáte cukrársky teplomer, pozrite si toto video. To vám doporučujem viac, pretože ak váš teplomer funguje s latenciou tak ako môj, zhustne vám sirup viac... a skončí to popraskanou polevou, ako u mňa. Odstavíme rajničku z ohňa a primiešame na drobné kúsky nalámanú čokoládu. Môže sa stať, že vám príliš zhustne, tak pridáme pár kvapiek vody (nie deci) a vrátime na oheň a rozmiešame na tekutú konzistenciu. Glazúra by mal byť hladká a lesklá. Odstavíme ju z ohňa, miešame po dobu 30-60 sekúnd, kým trochu nevychladne a potom ju okamžite použijeme, ešte za horúca. Nalejeme glazúru na tortu, najprv okolo okrajov, potom do stredu.  Snažíme sa poliať včetky suché miesta, event. zvyšnou glazúrou potrieme kovovou špachtlou suché miesta. 

15. Pred podávaním nechajte sacherku odstáť asi hodinu. Vyšlaháme si šlahačku (v studenej mise, studená smotana na šlahanie) do tuha. Potom nakrájame tortu na klíny ostrým nožom namočeným v horúcej vode a utierame čepeľ medzi rezmi. Podávame tortu s veľkým kopčekom šľahačky.


pozn. Zvyšok čokoládovej glazúry, ktorý sme nempoužili, môžeme uložiť do chladničky a pridáme v sychravé sobotné ráno do hrnčeku s horúcim mliekom a pochutnáme si na horúcej čokoláde.

nedeľa 19. októbra 2014

Zázvorový sirup a kandizovaný zázvor




Doma sýtené nápoje, džúsy ani sirupy moc nepijeme, iba vodu, kávu a víno. Ale je to trochu blbé, keď dojde návšteva a nemáme im čo slušného naliať, tak vždy narýchlo spravím citronádu s trstinovým cukrom a mätou. Čo je veľmi dobrá varianta. Ale hodí sa mať v zásobe nejaký ten sirup a my obľubujeme bazový a zázvorový. Tento rok som bazu prepásla a tak si vravím, že na ňu počkám do ďalšieho roka... A potom ma napadlo, že kým budem čakať na bazu, zázvor majú skoro v každom obchode, a tak som sa pustila do výroby zázvorového sirupu a ako vedľajší produkt nám vznikne kandizovaný zázvor, ktorý môžeme neskôr použiť do pečenia. 

recept je na asi 250ml sirupu



Ingrediencie: 

225 g čerstvého zázvoru
1l vody
400 g cukru (ja som dala 100g bieleho, 200g musocvado z M&S a 1/2 šálky medu)
štipka soli
šťava z 1 citróna (alebo podľa chuti viac)

pozn. ak chcete cítiť viac chuť zázvoru, dajte obyčajný cukor. Trstinový, hlavne muscovado je dosť aromatický, čo môže jednému vyhovať, druhému zas nie.

Postup:
1. Ak nemáte záujem o kandizovaný zázvor, ani ho nešúpte. Nakrájajte ho na tenké plátky a potom na tenké pásiky.  Ak chcete robiť aj kandizovaný zázvor, radšej ho ošúpte a event.nakrájajte na kocky.
2. Do hrnca alebo panvice s hrubším dnom dáme zázvor spolu, vodou, cukor a soli. Počkáme než začne vrieť a potom znížime teplotu z maxima na nižšiu a necháme variť 45-60 minút.
3. Potom mierne vychladnutý sirup precedíme cez sítko, pridáme citrónovú šťavu, znova necháme prejsť varom a vypnme. Môže sa vám zdať riedky, ale po vychladnutí zhustne.
4. Necháme vychladnúť a plníme flašku.
5. Precedené kúsky závoru vrátime na panvicu, posypeme cukrom, pridáme asi 1,5dcl vody a povaríme ešte 10 minút.
6. Horúcu zmes hneď po odstavení nalejeme do odmastenej a horúcou vodou vypláchnutej sklenej nádobky, zaviečkujeme pevně a obrátime hore dnom na 10 minút.
7. Sirup môžete použiť na výrobu limonády - do pohárika dáte sirup podľa chuti, na sladšé asi 1/3 pohárika, pridáte šťavu z citrona, dopníte ľadom a  perlivou vodou, dozdobíte mätou a krúžkom citróna. Alebo použijete ako základ na miešané drinky, osladenie čaju, alebo do zálievky na šalát.

Tekvicová polievka 4x inak





Ak robíte stále tú istú tekvicovú polievku, už vás nudí a chcete vyskúšať niečo nové, ponúkam vám hneď štyri podobné a zároveň odlišné, veľmi chutné varianty. Ja preferujem lahšie chute, takže tri z ich sú ovocné - jedna s pomarančovým džúsom podľa mojej obľúbenej Sally, a dve s jabĺčkami. V ponuke je tiež tekvicová s pórom a tekvicovo-jabĺčková s kokosovým mliekom (zo septembrového Chuť a styl). U nás vyhráva pomarančová, myslím ale, že keď sa rozhodnete pre ktorúkoľvek, pochutnáte si. Navyše ich príprava trvá maximálne 10 minút a potom už len uvariť event. upiecť. Dobrú chuť!






Rýchla tekvicová polievka s pórom
Ingrediencie:

10g masla/olivový olej
500 g tekvice (napr. hokaido)
1 pór
1 lyžička kari korenia
10 g zázvoru
250 ml zeleninového vývaru/vody
soľ a korenie

Postup:

1. Tekvicku opláchneme, zbavíme semienok a aj so šupkou (ak je to hokaido, iné tekvice ale ošúpeme) nakrájame na malé, asi 1 cm kúsky kocočky. 
2. Do hrnca dáme maslo/olivový olej, pridáme na koliečka nakrájaný pór a osmahneme. Pridáme  pokrájanú tekvicu a kari korenie a ďalej restujeme. 
3.  Zázvor nakrájame na kocky,  prídáme ku tekvici.
3. Prilejeme vodu alebo zeleninový vývar dusíme asi 20 minút, kým nie je tekvica mäkká.
4. Ponorným mixérom rozmixujeme polievku, event. rozriedime trochou vody. Dochutíme soľou a korením. 
5. Na tanieri môžeme dozdobiť tekvicovým olejom a semienkami. 



Rýchla tekvicová polievka s pomarančovým džúsom

Ingrediencie:

10 g masla
500 g tekvice (napr. hokaido)
1 lyžička kari korenia
10 g zázvoru
1 lyžička cukru
250 ml zeleninového vývaru
200 ml pomarančového džúsu
100 ml smotany
soľ a korenie

čipsy ze červenej repy
alebo tekvicový olej, tekvicové semienka

Postup:

1. Tekvicku opláchneme, zbavíme semienok a aj so šupkou (ak je to hokaido, iné tekvice ale ošúpeme) nakrájame na malé, asi 1 cm kúsky kocočky. Do hrnca dáme maslo, pokrájanú tekvicu, chviľu osmahneme.
2. Pridáme cukor a kari korenie a zas chvíľu osmahneme. Zázvor nakrájame na kocky,  prídáme ku tekvici
3. Prilejeme zeleninový vývar a pomarančový džús a dusíme asi 20 minút, kým nie je tekvica mäkká.
4. Ponorným mixérom rozmixujeme polievku, event. rozriedime trochou vody. Pridáme smotanu a dochutíme soľou a korením.
5. Červenú repu ošúpeme, nakrájame na tenké plátky a osmaťíme ich v rozhorúčenom oleji. Necháme medzi nemi odstupy, aby sa nezlepili a dývame pozor, aby sa nám nespálili, mali by byť take svetlohnedo-červené, nenechávame ich stmavnúť. Položíme na papierovú utierku, aby nasal olej. 
5. Na tanieri dozdobíme čipsami, ale  môžeme dozdobiť tekvicovým olejom a krátko opraženými semienkami. 


Jablkovo-tekvicová polievka  

Ingrediencie:

2 lyžica olivového oleja 
6 lístkov šalvie 
1 kg maslovej tekvice, ošúpanej, zbavenej semienok a nahrubo nasekané 
2 jablká Granny Smith, ošúpané, zbavené jadrovníka, nahrubo nasekané 
2 červené cibule, nahrubo nasekané 
2 celé strúčiky cesnaku 
1 liter zeleninového alebo kuracieho vývaru
50ml  smotany na varenie 
event. nasekané lieskové orišeky a olej z lieskových oriškov

1. Predhrejeme rúru na 200 ° C. Na rozpálenom oleji v panvičke osmahneme lístky šalvie po dobu asi 30 sekúnd, kým sa nestanú chrumkavými. Položíme lístky na papierovú utierku. Ovoňaný olej si ponecháme. 
2. Do pekáča dáme tekvicu, jablká, cibuľu a cesnak. Pokvapkáme šalviovým olejom, dochutíme soľou a korením. Pečieme v predhriatej rúre asi 30 minút. 
3. Keď je tekvica mäkká, preložíme obsah do hrnca a vytlačíme do hrnca cesnak zo šupiek. Zmes zalejte vývarom a prievedieme k varu.  Odstavíme a zmes rozmixujeme tyčovým mixérom.
4. Pridáme smotanu, dobre premiešame, už nevaríme, aby sa nám polievka nezgrcla.
5. Na tanieri ozdobíme chrumkavími lístkami šalvie, opraženým chlebom, alebo opraženými lieskovými orieškami, dochutíme pár kvapkami oleja z lieskovcov.  



Jablkovo-tekvicová polievka s kokosovým mliekom (zabudla som vyfotiť, nabudúce :)

Ingrediencie:

stredňe veľká tekvica hokaido
1 jablko
3 strúčiky cesnaku
1 cibuľa
2 vetvičky rozmarínu
pár lístkov šalvie
olivový olej na pokvapkanie
1/4 lyžice koriandrových semienok 
200 ml zeleninového vývaru
300ml kokosového mlieka
1/2 lyžice kari pasty (1 lyžička kari korenia)
soľ a korenie

tekvicový olej, tekvicové semienka

Postup

1. Trúbu si predhrejeme na 200C. Tekvicku opláchneme, zbavíme semienok a aj so šupkou (ak je to hokaido, iné tekvice ale ošúpeme) a nakrájame na kúsky asi 2x2cm a dajte do hlbšieho pekáča. Jablko ošúpeme, zbavíme jadrovníku, pokrájame na kusy a pridáme k tekvici. Ďalej pridáme nahrubo pokrájanú cibuľu, celé neolúpané strúčiky cesnaku, lístky šalvie, rozmarín a koriandrové semienka. Zastriekame olejom, osolíme a dáme do rozpálenej trúby. Hokaido pečieme asi pol hodiny a maslovú či muškátovú tekvicu o 20-30 minút dlhšie.
2. Keď je tekvica mäkká, preložíme obsah do hrnca, odsránime stonky z rozmarímu a vytlačíme do hrnca cesnak zo šupiek. Zmes zalejte vývarom a prievedieme k varu. Odstavíme a zmes rozmixujeme tyčovým mixérom. 
3. Do rozmixovanej polievky prilejeme kokosové mlieko a vmiešame kari pastu a už iba krátko povaríme. Podľa potreby polievku rozriedime vývarom.
4. Podávame s krátko opečenými tekvicovými semienkami a pár kvapkami tekvicového oleja. 





streda 8. októbra 2014

Citrónový koláč so snehovou polevou/Lemon Meringue Tart


Tento citrónový koláč uzrel svetlo sveta až po dlhých mesiacoch otáľania ako narodeninový koláč pre moju kolegyňu. Recept je od Pierra Hermesa, slávneho francúzskeho cukrára, konkrétne z knihy Pastries. Podľa mňa bol úžasný, aj keď niektoré kolegyne vraveli, že bol veľmi citronový a prečistil im dutiny :) Môj názor je, že cesto je krehké a jemné a krém je výrazný, ale zamatovo hladký a tie sladké snehové čapičky ho dokonale dokresľujú. Ak máte radi citrónové koláče, určite si pochutnáte. 

Pozor, Pierre vždy počíta s odložením časti cesta pre ďalšie použitie!

okrúhla forma s priemerom 26cm, je dobré ak máte kuchynského robota, aby vám ruka neodpadla, cukrársky teplomer a event.flambovaciu pištol

Ingrediencie:
sladké cesto/pâte sucrée
150g zmäknutého masla 
95g práškového cukru, 
preosiateho
30g mandlovej múky/jemne mletých mandlí

2 štipky soli
1/2 vanilkového lúsku
1 vajce
250g hladkej múky, preosiatej


citrónový krém
220g kryštálového cukru
nastrúhaná kôra z 3 chemicky neošetrených citrónov
4 vajcia
160ml čerstvo vymačkanej citrónovej šťavy (asi tie 3 citróny)
300g  zmäknutého masla

snehová poleva/taliansky sneh/meringue italienne
3 lyžive (40g) vody

120g kryštálového cukru
2 bielky

Postup:
1. V kuchynskom robotovi s hákom na miešanie cesta vymiešame maslo do krémova, preosejeme do neho cukor, pridáme mandlovú múky, soľ a dužinu z vanilkového lúsku. Do cesta zapracujeme vajce, preosejeme múku a miešame, kým nám cesto nevytvorí bochník. Zabalíme ho fólie a dáme do chladničky aspoň na 4 hodiny. Cesto na 26cm formu rozdelíme podľa Pierra na dve časti (350g a 200g), tú menšiu dáme do mrazničky a použijeme neskôr (ja som z nej spravila hruškový koláč). 
2. Trúbu predehrejeme na 170°C. 
3. Vychladené cesto (ktoré je vláčnejšie, formovateľnejšie) rozvaľkáme na pomúčenej doske a vyložíme ním maslom vymazanú formu, vytvoríme okraje. Dáme znovu vychladiť asi na hodinu. Na cesto dáme koliečko z papieru na pečenie, zaťažíme fazuľami (aby sa nám cesto nenafúklo). Pečieme 20 minút vo vyhriatej trúbe, potom odstránime papier s fazuľami a pečieme ďalšiích 10 minút. Necháme vychladnúť a buď necháme v ozdobnej forme, alebo opatrne odopneme otváraciu formu a presunieme na servírovací tanier. 
4. Pripravíme si citrónový krém. V ohňovzdornej mise prstami vyhnietime citrónovú kôru s cukrom, kým zmes nie je celá vlhká a sypká. Pridáme vajcia a citrónovú šťavu a poriadne premiešame. Za stáleho miešania zahrievame vo vodnom kúpeli (nad rajničkou s vriacou vodou), kým teplota krému nedosiahne 83°C. Ak nemáte teplomer, je to teplota, pri ktorej krém je už hustý, asi o trochu viac než puding. Krém, aby sme v ňom nemali kúsky kôry, precedíme cez jemné sítko a necháme vychladnúť na 60°C.  Maslo nakrájané na kusy, pridáme k citrónovej zmesy šlaháme pri vysokej rýchlosti asi 10 minút, aby sa rozbili molekuly tuku. Necháme vychladnúť a nalejeme krém do vychladnutého cestového základu. 


5. Pripravíme si snehovú polevu. V panvici dáme variť vodu s cukrom. Bielky si pripravíme do misy robota.  Tu dávame veľký pozor, a stále sledujeme obsah panvice, nie je ťazké cukrovú polevu spáliť. A nedotýkame sa, páli! Keď teplota cukrového sirupu dosiahne asi 115°C (ak nemáte teplomer, je to varenie cukru "na niť"), dáme šlahať bielka do tuha, kým sa nebudú tvoriť špičky. Keď sirup dosiahne asi 121°C ("na bublinu"), prilevame ho pomaly pramienkom po okraji snehu do misy, pričom máme zapnutú šlahaciu metlicu a rovno sirp zašľahávame. Šľaháme ďalej do vychladnutia snehu na strednej rýchlosti. Môj teplomer podľa mňa nejak nestíhal a tak som to trošku prešvihla a zvarila ho asi až na karamel, čo by malo byť nejakých 170°C. A tak som mala snehové čapičky trošku žltkavé. 
6. Ušlahanú snehovú polevu dáme do sáčku na zdobenie s ružicovou koncovkou a zdobíme povrch koláča. Posypeme povrch práškovým cukrom, počkáme 5 minút a posypeme znovu. 


7. Dáme na pár minút pod gril, ale stále sledujeme, aby sa nám nepripiekol. Ja gril v trúbe nemám, tak som trúbu vyhriala na 200°C a dala koláč pod horný ohrev asi na 45-60 sekúnd. Alebo ošľaháme flambovacou pištolou (ktorú sa mne stále nepodarilo naplniť). Hotovo! Pokocháme sa a servírujeme!


streda 1. októbra 2014

Nepečený kávový cheesacake

Nevedela som sa rozhodnúť, ktorý koláč urobiť kolegyni k narodeninám, a tak som urobila oba. Veľmi som chcela vyskúšať kávový cheesecake, či bude vôbec dobrý, či tá chuť kávy ho neurobí ťažkým, ale vôbec nie, práveže bol veľmi dobrý. Nedá ani moc práce a dokonca nepotrebujete formu, ale lepšie je ho dávať rovno do pohárikov, pretože nedrží tvar.  Recept je z nova z knižky Cheesecake od Hannah Miles, píšem recept pôvodný, ja som si trochu gramáže prispôsobila. (Tým druhým bol citrónový koláč so snehom, na ktorý tu tiež nájdete recept). Ochutnajte!


na 6 pohárov alebo 12 šálok na espreso

Ingrediencie:

základ:
- 80g sušienok amaretti (ja som dala Koka od Opavie)
- 80 ml vychladeného espresa
- kávový likér (napr.Tia Maria, alebo Kahlua) - keďže pražské sídlisko takéto možnosti neponúka, 
  muela som sa uspkojiť s Amarettom)

plnka:
- sáčok želatíny (4-6 plátkov), ja dávam želatínový stužovač za studena
- 200g smotanového syra (Buko, Lučina, Philladelphia, alebo moja obľúbená Lidlová linessa)
- 200g mascarpone
- 100g kryštálového cukru
- 160ml smotany na šlahanie
- 80ml vychladeného espresa
- 1 lyžica kávového likéru

a na vrch:
- 160ml smotany na šlahanie
- smetafix
- 1 lyžica kávového likéru
- kakao na posypanie
- kávové zrná v čokoláde

Postup:
1. Nalámeme sušienky na malé kúsky, alebo použijeme na ne valček, rozdelíme ich do pohárov a pokvapkáme trochou espresa a likéru.
2. Vo veľkej mise vymiešame smotanový syr, mascarpone a cukor dokrémova a primiešame želatínu podľa podtupu na sáčku.
3. Buď namočíme želatínu do vody, aby zmäkla. Zohrievame v ohňovzdornej miske nad parou smotanu s espresom, a pridáme "vyžmýkanú" želatínu. Alebo prisypeme želatínový stužovač. a rozmiešame. Zmes spolu s kávovým likérom vmiešame do plnky.
4. Naložíme do pohárov a necháme v chladničke aspoň 3 hodiny, najlepšie cez noc.
5. Pred podávaním vyšlaháme šlahačku s kávovým likérom dotuha, ja pridávam aj smetafix, aby to držalo :)
6. Naložíme rovnomerne do pohárikov, poprášime cez sitko s kakaom a dozdobíme kávovými zrnkami.